Pondělí - Pátek - 16:00 - 20:00  úterý (denní stacionář) 13:30 - 16:30

Dotek lidství

"..ke svému uzdravení nepotřebujeme pouze dotek techniky, ale především dotek lidství..." Petr a Magda Škrlovi

Když prázdno vyplní bolest – o sebepoškozování

Rate this item
(0 votes)

Na kůži se objeví první nesmělá kapka krve, hledá cestu ven z mého krevního oběhu. Říznu se trochu víc, žiletka projede pokožkou jako nůž máslem, bolest střídá euforie. Jsem dost silná na to, abych si dokázala ublížit a ještě si to užít a dost slabá na to, abych s tím dokázala přestat. Ta bolest mě totiž drží při životě, dokud ji cítím, tak vím, že ještě žiju. Pro ostatní jsem divná. Patnáctiletá puberťačka, co neví, co se životem. Chci vypadat jako nedostupná intelektuálka s vlastním názorem. Příliš chytrá na to, abych se zahazovala s ostatníma. To si tak říkám pro sebe, když si oči obtahuju tlustýma černýma linkama a sčesávám vlasy stejné barvy do vysokého copu. Skutečnost? Tu snad ani nemůžu nikomu říct. Nechci brečet nad tím, jak sem hnusná. Nesnáším svý rodiče za to, jak nikdy nemají čas a nesnáším je i za to, když si po nějaký době uvědomí, že by se asi měli o tu svou divnou dceru zajímat. Začne hra na spořádanou rodinku: „Co ve škole? Netrápí tě něco? Jsi nějaká bledá… vůbec se nám s tátou nelíbíš. Cyntie, dívej se na mě, když s tebou mluvím…“, máma ani táta nemají výdrž, nakonec to vždycky vzdají. Však co bych se divila. Cyntie? Proč zrovna tohle jméno, to snad koukali na nějakou telenovelu, když byla máma těhotná? Nestačí, že se div nerozbrečím, když se podívám do zrcadla… musím se i blbě jmenovat.

Tenká stužka zářivě červené krve se rozlévá těsně nad zápěstím, říznu znovu a přidám ještě jednu… vtékají do sebe, plují přes staré jizvy, které už zbělaly a teď mírně vystupují… čekají, až je zase rozdrásám.

Ve škole jsem za mimoně. Nesnáším Karinu, její hlas, oči, postavu… to jak po ní kluci koukají včele s Jakubem, který by si o mě neopřel ani kolo. Jsou všichni stejní, ti kluci, vidí blondýnu a můžou se po ní uslintat a i holky jsou celé říčné, že s ní můžou kamarádit. Primadona. Kuba si vedle mě sedne při hodině angličtiny, srdce mi buší, že ho cítím až v krku, nehty si zaryju do dlaní, abych se krotila a neculila se na něj jako blázen. Píšeme test. Angličtina mi jde a on to ví. Prý: „Cynty, poraď…“, tak mu šeptnu odpověď, po hodině mi říká: „Dík, si mě zachránila,“ otře se svým ramenem o mé a já cítím, jak mnou projede elektřina, a pomyslím si, že ten pocit je snad lepší, než moje schůzky na záchodě s žiletkou.

Vycházím ze školy – jsou tam spolu – Jakub s Karinou. On ji chytne za ruku a pak se líbají. Cukne to ve mně, když je takhle vidím. Zaslechnu, jak se Karina Kuby ptá: „Co test?“ A on na to: „Jo, v pohodě, ta kráva mi dala všechno opsat…“ Stydím se za to, jak jsem blbá, nejraději bych se neviděla. Když dorazím domů, konečně se mi uleví… rozšiřuju svou plejádu jizev o další, která zatím pořád ještě krvácí.

Fakta o sebepoškozování:

  • Poprvé se obvykle objevuje v období dospívání (okolo věku 13 let a výš)
  • Mezi procesy sebepoškozování (automutilace) patří: řezání – žiletkou, nožem, střepy, jinými ostrými předměty, pálení – cigaretou, žehličkou a jinými zdroji velkého žáru, bití sama sebe, vytrhávání vlasů, řas, škrábání, polykání nebo inhalace škodlivých látek – sebetrávení, případně kastrace či amputace končetin…
  • Více se k němu uchylují dívky a ženy – zranění v jejich případech bývají zejména povrchová
  • Chlapci a muži bývají v ubližování sami sobě radikálnější – objevují se i případy samo-kastrací, či amputací končetin
  • Stíní duševní bolest prožitkem bolesti fyzické
  • Destruktivní strategie, kterou jedinec využívá při překonávání úzkosti, stresu, zátěžových situací, strachu, prázdnoty… může se objevit také jako jeden z doprovodných příznaků duševního onemocnění.
  • Jde o závažný problém, se kterým si mnohdy člověk nedokáže poradit sám, na místě je tedy pomoc odborníka
Read 1064 times Last modified on středa, 04 duben 2018 12:27

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

O nás

Tým psychiatrů, psychologů, sociálních pracovníků a terapeutických sester v Opavě. Nabízíme služby z oboru psychiatrie, psychoterapie Spolupracujeme s různými sociálními organizacemi. Vždy v úterý denní stacionář Zprostředkováváme rodinná sezení.

Přihlášení a registrace