Pondělí - Pátek - 16:00 - 20:00  úterý (denní stacionář) 13:30 - 16:30

Dotek lidství

"..ke svému uzdravení nepotřebujeme pouze dotek techniky, ale především dotek lidství..." Petr a Magda Škrlovi

Jedu si na vlně mánie

Rate this item
(0 votes)

Sobota – čtyři hodiny ráno. Eva čeká doma na Romana. Zase přišel o práci – po kolikáté už?  Opět byl celý den pryč… nestojí jí ani za to, aby jí poslal smsku, že je v pořádku. Už toho má dost. Jistě, je to chlap jako hora, ale stejně se o něj bojí. Poslední dobou se chová jako utržený ze řetězu. Vždycky byl impulzivnější a vždycky s ním byla zábava, ale čeho je moc, toho je příliš. Přistihla se, že čím dál častěji uvažuje nad tím, že to skončí, rozejde se s ním, tohle není k žití. Ale zahodit pět let společného života, to není jen tak. Kolem páté hodiny už je tak unavená, že usíná na gauči při zapnuté televizi.

O tři hodiny později se Roman přižene jako velká voda: „Čau lásko, čau lásko… Ty jediná, nejdražší, nejsladší, dobré ráno!“, notuje na uvítanou. „Někde sem nechal mobil, pořád zvonil, tak už mi to šlo na nervy. Ale víš co? Mám tolik plánů… to bude jízda. Někam si vyrazíme. Do hor, ne k moři, nebo víš co? Sbal se, pojedeme do Paříže. Tam si vždycky chtěla ne? Počkej, já Ti chtěl něco říct… hahaha… Jé, já jsem to zapomněl. Mám tolik plánů. Vydělám peníze. Hodně peněz. Něco už jsem půjčil, do začátku. Dobrej úrok v bance. Jo a znáš ten vtip, jak přijde chlap do banky a prej: „Chtěl bych si u vás půjčit 250 tisíc.“ A úředník na to: „A účel půjčky?“ „No, chci jít do kina.“ A ten chlap z banky prý: „Cože??? Do kina? Tomu nějak nerozumím.“ „No jasně, do kina – otevřeli u nás nový autokino, a já nemám auto.“ Hahaha. Parádní vtip. Ne? Jo, vidíš auto. To taky zařídím. A jak jsem šel domů, tak jsem viděl zatoulanýho psa. Musíme s tím něco udělat. Je tolik opuštěných zvířat…“ Eva konsternovaně zírá na Romana a marně čeká, kdy se nadechne, aby mohla přerušit vodopád slov, která se z něj valí za sebou takovou rychlostí, že to připomíná střelbu ze samopalu. „Proboha, Romane. Ty něco bereš? Nebo co to s Tebou je?“ Ale Roman jako by ani nezaznamenal, že na něj Eva mluví. Jede si dál svou. Má velké plány. Už nikdy pro nikoho nebude muset pracovat, protože správnej chlap si práci ušije na míru, to se ví, že bude podnikat. Na otázku Evy, kolik, že si to půjčil peněz, říká: „Neřeš, zlato… peníze budou, my nebudem. Pojď lásko, pojď ke mně, mám na Tebe takovou chuť.“ Eva na něj hodí zlostný pohled, ale toho si Roman ani nevšimne, jeho pozornost už zaměstnalo zase něco jiného. Když ho vidí, že loví ze skříně plavky a žabky a říká jí, že jde ven (je podzim a pět stupňů). „Otužování je zdravé,“ prozpěvuje si. To už Evě dojde, že situace je vážná a volá sanitku.

Romana hospitalizují na psychiatrii. Když za ním Eva za pár dnů dorazí, je o poznání klidnější. „Jak Ti je?“, zeptá se a ve tváři má utrápený výraz. „Lásko, nebreč. Doktor říkal, že si jedu na vlně mánie.“

Mánie se řadí mezi afektivní poruchy. Jedná se o dlouhodobý stav, patologicky zvýšené, odbržděné nálady. Člověk ztrácí zábrany, objevuje se přemíra energie, nižší potřeba spánku, někdy jsou lidé pod vlivem mánie schopni nespat i několik dní, spřádají různé nereálné plány, které často mění. Během ataky nemoci je postižený schopen bezmyšlenkovitě rozprodat majetek, vypůjčit si v bance velký obnos peněz a tím se dostat do existencionálních potíží. Proud myšlenek je tak rychlý, že řeč člověka procházející manickou fází není souvislá – skáče z tématu na téma, vyhledává kontakty (bez ohledu na čas – např. zazvoní u přátel ve 2 hodiny ráno), vyhledává dobrodružství, nevázaný sex atd. Osobu, která se nachází v područí mánie, je třeba hospitalizovat. Daný jedinec bývá nebezpečný sám sobě, i svému okolí – zdá se mu, že nic není nemožné, řídí pod vlivem alkoholu či drog. Následky činů, které člověk pod vlivem ataky onemocnění „spáchá“, pak mívají velice často dopad nejen na jeho samého, ale také na jeho rodinu či blízké okolí.

V léčbě se využívají thymoprofylaktika (stabilizátory nálady), po stabilizaci akutního stavu do normálu je pak na místě psychoterapie.

Read 1763 times

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

O nás

Tým psychiatrů, psychologů, sociálních pracovníků a terapeutických sester v Opavě. Nabízíme služby z oboru psychiatrie, psychoterapie Spolupracujeme s různými sociálními organizacemi. Vždy v úterý denní stacionář Zprostředkováváme rodinná sezení.

Přihlášení a registrace