Pondělí - Pátek - 16:00 - 20:00  úterý (denní stacionář) 13:30 - 16:30

Dotek lidství

"..ke svému uzdravení nepotřebujeme pouze dotek techniky, ale především dotek lidství..." Petr a Magda Škrlovi

Deprese, aneb když nás život netěší

Rate this item
(0 votes)

„Já Ti mám takovou depku…“, kdo z nás to někdy neřekl? Ale ono je třeba rozlišovat mezi smutkem, skleslostí, kdy se člověku nic nechce, ale nakonec se přeci jen najde něco nebo někdo, kdo ho z toho stavu pozvedne, a depresí, kdy člověk už prostě nemůže a i s tou sebevětší podporou příbuzných, přátel a partnera, už není schopen mobilizovat své síly.

Okolí se mohlo zdát, že Jindra měla všechno. Muže, který ji miloval, zdravé dítě, stabilní práci. Nouzí její rodina taky rozhodně netrpí, v obchodě nemusí obhlížet cenovky a rozmýšlet, jestli si něco může nebo nemůže dovolit… měla by být šťastná. Vždyť jí nic podstatného nechybí. Tak proč se nedokáže z těch všech darů radovat? Radost? Smích? Snad od ní nikdo nečeká, že bude skákat dva metry do vzduchu? Manžel Honza se jí snažil povzbudit a je tu přece Adélka, její desetiletá dcera. Ví, že je zanedbává, ale nemůže si pomoc. Má pocit, jako kdyby jí sebemenší činnost vysávala z žil veškerý život. Nebývala vždycky taková… kdysi bývala šťastná a plná energie. To je teď všechno jinak.

Od útlého mládí si psala deník. Zaznamenávala si podstatné i méně podstatné události svého života v době, kdy o nich nechtěla s nikým mluvit, ale potřebovala je ze sebe dostat ven. Před nějakým časem, kdy ještě byla schopna vzít do ruky tužku a nechat ji klouzat po papíru, zaplnil prázdné stránky tento text: „Nevím, co se to se mnou poslední dobou děje. Plyne den za dnem a já si říkám, jaký to má smysl: život? Ráno vstát: do práce, z práce, do obchodu, navařit. Snažit se o něco? O co? Adélka. Ta se povedla. Ale do jaké doby se to narodila? Nebylo to od nás s Honzou spíš sobectví? Jak se k sobě lidi chovají, žádná úcta, podrazy. Každé ráno, když musím vstát, stojí mě to neskutečné úsilí. Otevřít oči, to je skoro bolestivý proces. Chtěla bych zůstat v posteli už navždy a spát. Jsem tak unavená. Ale taky jsem máma. Ještě, že je tu Honza. Někdy si říkám, že by jim beze mě bylo líp. Bez té fňukny, se kterou už dlouho neprožili nic hezkého. Chtěla bych, mí milí, ale nejde to – nemám sílu. Jsem k ničemu. Proč žít dál pro tohle prázdno. Někdy je to k nevydržení, že bych radši nebyla… a možná by to ani nikomu nevadilo a když nad tím tak přemýšlím, možná by právě tohle mohlo být mé vysvobození. Horší už to ostatně asi nebude…“

Deprese je dlouhodobá, chorobně smutná nálada, abychom mohli hovořit o depresi, musí u člověka tento stav přetrvávat minimálně dva týdny. Typické jsou ranní pesimismy, které zcela popírají známé rčení: „Ráno moudřejší večera“. Kolikrát když je nám „do ouvej“, stačí kvalitní spánek a hned se nám problémy zdají řešitelnější, u depresivních stavů tomu bývá přesně naopak, ale můžeme se setkat i s tím, že k ránu je člověku opravdu lépe a k večeru se jeho nálada horší. Lidé trpící depresí bývají smutní, neschopni se radovat a aktivizovat, cítí se vyčerpaní, demotivovaní, obvyklé bývá nechutenství k jídlu i sexu. Projevit se může i somatickými problémy (např. úporné bolesti zad). Příznaky tohoto onemocnění jsou opravdu pestré a individuální. Je třeba si však uvědomit, že neléčená deprese může v konečném důsledku končit smrtí, protože lidé, kteří jí trpí, často přemýšlí nad tím, jak tento svůj stav trápení ukončit. Myšlenky na sebevraždu v nich mohou vzbudit naději, že se jejich problémy konečně navždy vyřeší.

Při léčbě tohoto onemocnění se využívají antidepresiva, pozitivní vliv může mít fototerapie (léčba světlem) – převážně u tzv. sezónních depresí spojených s nedostatkem světla v důsledku kratšího dne a důležitá je samozřejmě psychoterapie. Pokud trpíte depresí, tak je pro vás obtížné byť jen uvažovat nad tím, že kontaktujte někoho, kdo by s vámi promluvil… takže apelujeme na blízké: Neberte dlouhodobě pokleslou náladu svých milovaných na lehkou váhu a vyhledejte pomoc.

Read 1445 times

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

O nás

Tým psychiatrů, psychologů, sociálních pracovníků a terapeutických sester v Opavě. Nabízíme služby z oboru psychiatrie, psychoterapie Spolupracujeme s různými sociálními organizacemi. Vždy v úterý denní stacionář Zprostředkováváme rodinná sezení.

Přihlášení a registrace