Pondělí - Pátek - 16:00 - 20:00  úterý (denní stacionář) 13:30 - 16:30

Dotek lidství

"..ke svému uzdravení nepotřebujeme pouze dotek techniky, ale především dotek lidství..." Petr a Magda Škrlovi

Obsedantně kompulzivní porucha – chycen v síti rituálů

Rate this item
(0 votes)

Lumír je překladatel na volné noze. Plynule ovládá francouzštinu a angličtinu. Práce je mu vlastně koníčkem. Ráno se může do sytosti vyspat. Pracuje vždy večer – je typická sova, která přes den spí a v noci ožívá. Nedávno po dlouhé nemoci zemřel jeho bratr, byl u něj až do samotného konce, ale jít za ním do nemocnice ho vždycky stálo velké sebezapření. Nemocnice nesnášel. Ten pach, představa všech těch bacilů a bakterií, utrápené tváře nemocných lidí, plné bolesti a beznaděje. Bratrovu smrt stále nezpracoval a hlavně od té doby měl takový podivný pocit, že tímto neštěstím se série životních tragédií teprve začíná rozbíhat naplno. Snažil se své úvahy potlačit, ale vracely se jako bumerang. „Bratr zemřel, byl jsi v nemocnici, máš na sobě bakterie – umřeš taky nebo někdo jiný, koho máš rád,“ to byla myšlenka, která mu běžela hlavou, jako pohyblivá reklamní vývěska. Musí ze sebe všechny ty bakterie smýt! Ano, vždyť není nic jednoduššího, než si prostě umýt ruce… pořádně je vydrhnout mýdlem a pak ještě nastříkat desinfekcí. Po umytí rukou se na čas cítil klidnější, ale vnitřní napětí se vracelo a navíc v kratších intervalech.

Začal si v duchu počítat do deseti, vždycky, když se myšlenky na katastrofický osud jeho rodiny a bližních, znovu objevila. Musí počítat, jedině tak ochrání sebe i ty, které má rád.

Ruce už měl od všeho toho mytí a drhnutí rozpraskané do krve, počítání mu zabíralo většinu času… když pracoval na zakázce a přišel na něj jeho stav, úplně ho to rozhodilo. Zpravidla pak musel svou práci začít od začátku. Nesmí udělat chybu! Musí počítat! Musí do koupelny. Kde je antibakteriální mýdlo? Došlo. Panika ho tentokrát úplně paralyzovala.

Ví, že nedokáže normálně fungovat, ale už je příliš pozdě, iracionální strachy mu pomalu rozkládají život. 

Obsedantně kompulzivní porucha (OCD z angl. Obsessive compulsive disorder) se řadí mezi neurotické poruchy, které provází nutkavé myšlenky (obsese), kterých se člověk zbavuje určitým ritualizovaným chováním (kompulze). Toto onemocnění může člověka zcela vyřadit z běžného provozu, protože obsesivní myšlenky a následné odstranění tenzí pomocí kompulzivního jednání (viz. mytí rukou, počítání a jiné) mohou člověku zabírat tolik času, že mu prakticky znemožní vést normální život. Lehčí a střední formy tohoto onemocnění je přitom možné zvládnout za pomocí psychoterapie.

Read 1123 times

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

O nás

Tým psychiatrů, psychologů, sociálních pracovníků a terapeutických sester v Opavě. Nabízíme služby z oboru psychiatrie, psychoterapie Spolupracujeme s různými sociálními organizacemi. Vždy v úterý denní stacionář Zprostředkováváme rodinná sezení.

Přihlášení a registrace